Новини

10.05.2024,

Постигане на оптимални резултати при обновяване на публичните сгради –предизвикателства и възможности на паспортите за обновяване на сгради в Централна и Източна Европа

Как паспортите за обновяване на сгради могат да подпомогнат местните власти в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) при обновяването на обществените сгради? Какво въздействие ще окаже преработването на Директивата за енергийната ефективност върху общините в Румъния, Словакия и България? Какви са финансовите възможности за декарбонизация на сградите в тези страни? Проектът Renocally изготви това ръководство в подкрепа на местните власти в ЦИЕ да ускорят декарбонизацията на сградите.

Можете да прочетете цялото ръководство на български тук.

Паспортите за обновяване на сгради (ПСО) са основни инструменти за постигане на въглеродна неутралност на сградите. ПСО са документи, които включват адаптирана пътна карта с няколко стъпки. Всяка стъпка предлага необходимите технически мерки, които се изискват за постигане на по-високи енергийни характеристики чрез обновяване. Обновяването на сгради е от съществено значение за постигане на целите на Европа за неутралност по отношение на климата и за осигуряване на възможност за трансформация към неутрален по отношение на климата сграден фонд.

Повечето съществуващи сгради трябва да подобрят енергийните си характеристики и да заменят енергията от изкопаеми източници с възобновяеми алтернативи. ПСО са ключови инструменти, които могат да подкрепят тази трансформация.

Декарбонизацията на застроената среда изисква инвестиции и усилия от страна на редица заинтересовани страни, включително създателите на политики, строителната индустрия и изследователите. Европейската комисия инициира стимули и цели за обновяване на сградите в няколко директиви на ЕС, включително Директивата за енергийната ефективност (ДЕЕ), плана REPowerEU и преработената Директива за енергийните характеристики на сградите (ДЕСХ), като част от Зелената сделка (2020 г.) за постигане на неутрална по отношение на климата икономика през 2050 г.

Настоящото ръководство има за цел да помогне на местните власти в Renocally страните - България, Румъния и Словакия - а също и в по-широкия регион на Централна и Източна Европа - да ускорят декарбонизацията на сградите.

Много местни власти са изправени пред сериозни предизвикателства по отношение на администрацията, финансирането и техническия капацитет. Въпреки различните предизвикателства те имат възможности и отговорност да дадат пример в прехода на строителния сектор, като възлагат отговорни поръчки и управляват сградите си по устойчив начин. Това важи с особена сила за местните власти в Централна и Източна Европа, където невинаги съществуват национални схеми за ПСО или други механизми за подкрепа.

В настоящото ръководство се изтъкват правните разпоредби, които са от значение за местните власти в актуализираната политическа рамка на ЕС, и потенциалните ползи от ПСО за местните власти, въз основа на практически примери. По-конкретно, ръководството:

  1. Представя особеностите при разработването на ПСО и факторите за успех на схемите за ПСО въз основа на международни добри практики и проекти.
  2. Подчертава съответните промени в ключови политики и инициативи на ЕС за националните и местните власти, като се фокусира по-специално върху ПСО и разпоредбите, отнасящи се до местните власти или обществените сгради.
  3. Предоставя препоръки за местните власти в България, Румъния, Словакия и по-широкия регион за започване на работа с ПСО.

Преработената ДЕСХ беше публикувана в официалния вестник на ЕС на 08 май 2024 г.