Новини
Климатичните и енергийните политики могат да запазят хората в градовете
Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект пред Bloomberg TV Bulgaria
Предаване "Made in Green", 05.08.2024 г.
Автор: Георги Месробович
https://www.bloombergtv.bg/a/81-made-in-green/133537-klimatichnite-i-enerigynite-politiki-mogat-da-zapazyat-horata-v-gradovete
Един от най-важните изводи след конференция за климата у нас е, че климатичните политики трябва да бъдат отговорност на местните власти, с участието на гражданите и бизнесите. Трябва да им се осигури ресурс и свобода, за да осъществяват политики, спрямо собствените си потребности, като в същото време има механизъм за контрол, който да гарантира изразходването на тези средства по предназначение, това коментира Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект, в предаването "Made in green" с водеща Роселина Петкова.
Гостът обясни, че когато се вземат решения за подобрение на градската среда, те трябва да бъдат съобразени с мислена за климатичните промени, запазването на енергията и парите на хората в градовете.
„Колкото по-добре успеем да запазим ресурсите си в градовете, толкова те ще станат по-атрактивни с оглед на инвестиции и градска среда и на запазване на хората в тях. Трябва да използваме климатичните и енергийните политики, за да запазим хората в нашите градове. Това е една невероятна възможност, която получаваме.“
Общините ще могат да се възползват от 11 милиарда евро до 2030 г., насочени за адаптация към климатичните промени. Гостът обясни, че адаптацията означава да се предпазваме от възможни скъпи щети при екстремни климатични явления, но за да може общините да го направят, първо трябва да знаят какви са им потребностите. За което ще са нужни много данни и анализи от специалисти в различни сфери.
Съществува национална стратегия за адаптация към климата, както и такава от Столична община и няколко други общини на територията на страната. Но все пак има още много да се работи в тази посока на местно и национално ниво. Децентрализацията е ключова за изпълняването на целите, тъй като няма общо решение, което да работи за всички общини. Гостът обясни, че тук идва и ролята на координация на наднационално равнище между учени в сферата, правителството, общините и институциите на ЕС.
Най-напредничавите общини по отношение на енергийната ефективност у нас са Бургас и Габрово, които участват и в европейски програми в тази насока. Това дава обмен на опит на експертите, както и мотивация на общините да продължават работата в тази насока.
Има нужда се работи и по климатичните политики на страната. Гостът обясни, че често в научната част стратегиите изглеждат добри и приложими, но когато преминат на етап инвестиционни решения се създават проблеми.
Целия коментар гледайте във видеото.