Фондация Център за енергийна ефективност ЕнЕфект е неправителствена организация с нестопанска цел, основана през 1992 г. в София, България в отговор на острата нужда от пестене на енергия във всички сфери на обществения живот. Създадена е с първоначалната финансова подкрепа на Бател/Тихоокеанска национална северозападна лаборатория (Battelle/Pacific Northwest National Laboratory), САЩ, в сътрудничество с Агенцията за опазване на околната среда на САЩ (U.S. Environmental Protection Agency), Департамента по енергетика на САЩ (U.S. Department of Energy) и Американската агенция за международно развитие (U.S. Agency for International Development). Чрез активното си участие в научно-изследователски и инвестиционни проекти за подобряване на енергийната ефективност, ЕнЕфект вече 30 години подкрепя усилията на българските централни и местни власти и частния сектор за устойчиво енергийно развитие.
Центърът за енергийна ефективност ЕнЕфект е мажоритарен собственик на две самостоятелни юридически лица:
Центърът за енергийна ефективност ЕнЕфект е мажоритарен собственик на две самостоятелни юридически лица:
- ЕнЕфект Консулт ЕООД извършва енергийни обследвания на сгради и промишлени системи според изискванията на Закона за енергийна ефективност и предоставя консултантски услуги в областта на енергийната ефективност в страната и в чужбина.
- ЕнЕфект Дизайн ООД предлага услуги за интегрирано инвестиционно проектиране в областта на градското развитие и нискоенергийни и пасивни сгради.
От 1997 г. ЕнЕфект действа като секретариат на Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия, като предлага експертна подкрепа на регионалните и местните власти за прилагане на устойчиви енергийни политики и практики. Като част от международния консорциум EEE (Еконолер-ЕнЕфект- Елана), ЕнЕфект управлява българския Фонд за енергийна ефективност и възобновяеми източници, създаден с подкрепата на Глобалния екологичен фонд, Световната банка и българското правителство.
КЛЮЧОВИ МОМЕНТИ В РАЗВИТИЕТО НА ЕНЕФЕКТ:
- 1992 г. Основаване
- 1997 г. Създаването на Общинска мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия на територията на България през 1997 г., чийто секретариат е ЕнЕфект.
- 1998 г. Регистрацията като Център за енергийна ефективност ЕнЕфект.
- 1998 г. Начало на проекта "Стратегия за намаляване на емисиите на парникови газове чрез енергийна ефективност. Демонстрационна зона за енергийна ефективност в Габрово", 1998 - 2004 г.
- 1999 г. През ноември 1999 г. на регионална конференция в София по инициатива на общини и неправителствени организации от пет страни бе основана Регионалната мрежа за ефективно използване на енергийните и водните ресурси (RENEUER). Функциите на секретариат се изпълняват от ЕнЕфект и Черноморския регионален енергиен център.
- 2001 – 2003 г. – Координационен център за България по програма „Общински мрежи за енергийна ефективност“ (MUNEE) на Американската агенция за международно развитие и ООН/ИКЕ.
- 2002 г. - Национална контактна точка по Европейската програма „Зелена светлина“ на Съвместния научноизследователски център на Европейската комисия.
- 2001 – 2004 г. – Участие в проект „Енергийна ефективност 21“ на Икономическата комисия за Европа на ООН.
- 2002 – 2003 г. – Разработени български версии на софтуерните продукти „ЕНСИ Ключови стойности за енергийни обследвания на сгради“ и „ЕНСИ Финансови изчисления“.
- 2003 г. – Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия със секретариат ЕнЕфект стана пълноправен член и активен участник в европейската мрежа "Енергийни градове" (Energie-Cités).
- 2004 г. – създаване на консултантско подразделение „ЕнЕфект Консулт“ с предмет на дейност – обследвания за енергийна ефективност, енергийни и финансови анализи, технико-икономически проучвания, задания за проектиране на енергийно ефективни сгради и др.
- От 2005 г. – член на тристранен Консорциум за предварителни проучвания, създаване и управление на българския „Фонд за енергийна ефективност и възобновяеми източници“.
- 2005 – 2008 г. – поредица от проекти за повишаване на енергийната ефективност и намаляване на емисиите на парникови газове в жилищния и публичния сектор, финансирани от Европейската комисия/Програма Интелигентна енергия – Европа.
- 2006 – 2009 г. – управление, координация и изпълнение на проекта „Изграждане на местен капацитет за насърчаване на енергийната ефективност в частни и обществени сгради“, финансиран от Програмата на ООН за развитие (ПРООН) чрез Глобалния екологичен фонд (ГЕФ).
- 2009 – договор с ИКЕ/ООН за проект „Финансиране на енергийна ефективност за смекчаване на климатичните промени“.
- 2009 - 2010 г. - Първи обучения по зелено проектиране и строителство. Практически подходи и решения за проектиране и строителство на нискоенергийни и пасивни сгради.
- 2010 – завършена методология за общинско енергийно планиране по проект MODEL.
- 2010 – публикувани са „10 книги за зелената архитектура“, „Зелен Витрувий“ и „99 добри практики“ (www.buildingreen.net).
- 2010-2017 – серия от проекти „Реформа в общинския енергиен сектор в Украйна“.
- 2014 – д-р арх. Здравко Генчев е член на журито на реновирания архитектурен конкурс „Passive House Award“.
- 2015 – завършена в първата в България сертифицирана пасивна сграда – детска градина „Слънце“ в Габрово.
- 2015-2021 – ЕнЕфект е най-активната българска организация в научно-изследователската програма на ЕС „Хоризонт 2020“ с 24 одобрени проекта.
- 2017 – открит е Учебно-демонстрационен център за енергийна ефективност и ВЕИ в сградите в УАСГ.
- 2019 – проектите на ЕнЕфект в областта на професионалното образование и обучение са представени като най-добра практика в информационен ден на програма "Хоризонт 2020" в Брюксел.
- 2021 – ЕнЕфект в обявен за Център за върхови постижения за висикоефективни сгради от ИКЕ/ООН по време на COP26 в Глазгоу, Шотландия.
- 2021 – завършен е План за действие за устойчиво енергия и климат на Столична община.
- 2021-2022 – организирани са серия от събития с участници на най-високо равнище, посветени на ролята на местното самоуправление в подкрепа на политиките за устойчиво енергийно развитие.
- 2022 – започват първите проекти по новата програма LIFE на ЕС.
- 2022-2023 – ЕнЕфект а активен участник в инициативата „Да обновим България“, част от европейското движение Renovate Europe.